Tripp Lite's B132-100A-WP-1 works with a B132-002A or B132-004A local unit to extend a 1920 x 1440 (60Hz) Video and Stereo Audio signal up to 500 ft., or a 1024 x 768 (60Hz) Video and Stereo Audio signal up to 1,000 ft., when using 24Awg, Solid Wire Cat5e/6 cable. For optimal video image quality between 500 and 1,000 ft., use Zero-Skew cable, such as Tripp Lite P524-01K. Features built-in Equalization and Gain controls to adjust the video image. RJ45 type wallplate allows you to use standard patch cable, eliminating the need for a 110 punchdown connection. Ideal for digital signage situations, such as retail, schools, churches, etc. Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases. 1 year limited warranty.
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- RJ45 type wallplate allows you to use standard patch cable, eliminating the need for a 110 punchdown connection
- For optimal image quality between 500 and 1,000 ft., use Zero-Skew cable, such as Tripp Lite P524-01K
- 24Awg, Solid Wire Cat5e/6 cable, such as Tripp Lite's N022-01K-GY (Cat5) and N222-01K-GY (Cat6), is required to achieve maximum distance and resolution
- Works with a local unit to extend a 1920 x 1440 (60Hz) Video and Audio signal up to 500 ft., or a 1024 x 768 (60Hz) Video and Audio signal up to 1,000 ft.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 2.75" |
| Receiver Weight (Approximate) | 8 oz |
| Receiver Height | 4.50" |
| Receiver Depth | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |







