Tripp Lite's 30 foot PVC SVGA/VGA monitor replacement cable features built-in 3.5mm stereo plugs, for extending audio as well video. The mini-coax (RGB) and paired video wire construction delivers superior video signal quality. Nickel plated connectors and gold plated copper contacts ensure excellent conductivity. Double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both high density DB15 male connectors are molded and have integral strain relief to ensure they last a long time.
- 3.5mm Stereo Plugs
- VW-1 and CM Rated Jacketing
- Superior molded cables with foil-shielding for maximum EMI/RFI protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 7.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 30 ft |
| Cable Type | Mini-phone/VGA |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Jacket Type | CMR |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

