USB-C to USB-C Cable Connects 2 USB-C Devices, Including MacBooks and Smartphones
This three-meter USB Type-C to Type-C cable allows you to connect one USB-C device to another. For instance, a laptop to a docking station, your smartphone to a wall charger, or a hard drive or flash drive to a computer or tablet. The USB-C to C cable is compatible with any device with a USB-C or Thunderbolt 3 port, including MacBooks, Ultrabooks and Chromebooks.
PD Charging Cable Produces up to 100W for Rapid Syncing and Charging
The Power Delivery cable provides power output up to 5 amps (100 watts), which is sufficient for fast-charging, syncing and powering most large-capacity devices, including the MacBook Pro. It also supports USB 2.0 data transfer rates up to 480 Mbps. The USB Type-C to USB Type-C cable is backward compatible with previous USB generations, allowing you to use it with older equipment.
Reversible USB-C Connectors Attach in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible USB-C male connectors plug into a USB-C or Thunderbolt 3 port in either direction for a fumble-free connection every time.
USB-IF Certification Ensures Rigorous Testing and Top-of-the-Line Performance
This cable meets the high standards of USB-IF (USB Implementers Forum, Inc.), a non-profit organization consisting of companies that developed the USB specification. Receiving USB-IF certification means the U040-C3M-C-5A meets the industry's highest environmental, mechanical and electrical standards. It operates with your USB peripherals, adapters and cables with top efficiency and safety.
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features USB-C cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- Charging feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Power Bank ensures stable device support for uninterrupted operation, enabling seamless connectivity and practical usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | USB-C |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 28/30+24 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









