Effortlessly Sync and Charge Your Apple DevicesThis USB to Lightning cable lets you connect your iPhone, iPad, or iPod to sync your device with your media library and charge it. Portable and convenient, you can easily take this cable anywhere. Keep one handy in your car, your bag, briefcase and anywhere else a charger will come handy.
MFi-Certified for Broad Device CompatibilityThe three-foot Lightning cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices. The USB-A plug connects to any computer or wall charger with a USB port.
Reversible Lightning Connector Right Angle Plugs in Either DirectionThe fumble-free reversible Lightning plug connects in either direction and the angled connector provides a natural fit for ports in hard-to-reach locations. The three-foot cord lets you easily connect to a USB port on most computers.
MFi-Certified for Broad Device CompatibilityThe three-foot Lightning cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices. The USB-A plug connects to any computer or wall charger with a USB port.
Reversible Lightning Connector Right Angle Plugs in Either DirectionThe fumble-free reversible Lightning plug connects in either direction and the angled connector provides a natural fit for ports in hard-to-reach locations. The three-foot cord lets you easily connect to a USB port on most computers.
2-Year Limited Warranty
The M100-003-LRA-WH is backed by a 2-year limited warranty, ensuring reliability and performance.
- 2-year limited warranty
- Reversible Lightning connector plugs into your Apple device in either direction
- MFi-certified for use with iPhone, iPad and iPod devices
- Angled Lightning connector is ideal for tight spaces
- Syncs and charges your iPhone, iPad or iPod device quickly and easily
- Connects to USB-A port on computer or wall charger
- This USB Type-A to Lightning cable connects your 8-pin iPhone, iPad or iPod device to the USB port on your computer or wall charger.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.91" |
| Shipping Width | 4.57" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/30 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| MFI | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















