The M100-010-BK USB Sync/Charge Cable connects your latest generation iPhone, iPad or iPod to the USB port on any computer, so you can charge your Apple device and transfer data over long distances. The 10-foot cable is MFi-certified for use with the latest generation of iPhone, iPad and iPod devices. Reversible 8-pin Lightning connector plugs into your Apple device in either direction.
- Plugs into Apple device in either direction
- 2-year limited warranty
- Compatible with all devices with 8-pin connectors
- Works with any computer
- MFi-certified for broad compatibility with your Apple iPhone, iPad or iPod
- Features a reversible 8-pin Lightning plug and a USB-A plug
- This USB Type-A to Lightning cable connects your iPhone, iPad or iPod device to the USB port on your computer or wall/car charger
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5.70" |
| Shipping Width | 1.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 9.84 ft |
| Cable Type | Lightning/USB |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Lightning - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| MFI | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







