Tripp Lite's SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 cable brings significant performance enhancements to the ubiquitous USB standard while remaining compatible with the billions of USB enabled devices currently deployed in the market. SuperSpeed USB will deliver 10x the data transfer rate of Hi-Speed USB (up to 5Gbps) as well as improved power efficiency. USB 3.2 Gen 1 utilizes a bi-directional data interface rather than USB 2.0's half-duplex arrangement where data can only flow in one direction at a time, giving a ten-fold increase in theoretical bandwidth.
- 10 times faster than USB 2.0 with transfer rates up to 5 Gbps
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- 3-ft SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 A-B Cable
- Connect USB 3.2 Gen 1 computers to USB 3.2 Gen 1 enabled peripherals such as hard drives and printers.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type B - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |



