The U325-001-KPA-BK USB 3.0 All-in-One Keystone/Panel Mount Coupler Cable allows you to terminate a USB 3.0 Type-A connection in a universal keystone wallplate or panel. Or you can use the included panel mount adapter to convert the female keystone jack port for installation in a motherboard, podium or kiosk. The angled connector makes it easy to install in tight spaces.
Ideal for giving your conference room, classroom, home theater room or retail establishment a professional, tidy look, this one-foot cable can complete an in-wall run and keep components out of sight in a closet or another room to eliminate cable clutter.
Molded nickel-plated connectors with gold-plated contacts offer optimal signal transfer. Premium foil and braid shielding delivers reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Integral strain relief ensures the cable and connectors last a long time. A rugged PVC jacket protects twisted 28 AWG data lines and 24 AWG power lines.
- Makes transferring data effortless and secure, providing dependable speed and consistent functionality for all supported devices
- Features USB connector configuration for universal data transfer and charging, enabling seamless integration across a wide range of devices
- Nickel connector plating enhances durability and maintains smooth performance for consistent signal transmission and long-term usability
- Molded feature ensures dependable operation and improved usability, delivering consistent performance for everyday connectivity needs
- Features USB 3.0 Type A - Female connector to simplify connection with a home theater system, ensuring hassle-free setup and stable operation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 0.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Female |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









