Tripp Lite U024-06N-IDC is a USB adapter cable for connecting to the 4-pin USB connector on motherboards. Great for connecting any device with standard USB connector to internal IDC Header USB ports commonly found on the latest motherboards.
- Plug and Play
- 6-inch USB "A" Female to 4-pin IDC motherboard connector
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | IDC/USB |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Female |
| Connector Type on Second End | IDC USB Header |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.