Features
Cat6 Patch Cable Connects Equipment in Data Centers and VoIP Networks
This Cat6 UTP patch cable is ideal for connecting network components, such as printers, computers, copiers, routers, servers, modems and switches, in high-density data centers. Designed for fast transmission and excellent signal quality, this RJ45 patch cable ensures data transfer speeds up to 1 Gbps throughout your Gigabit Ethernet or VoIP network.
Up- and Down-Angle RJ45 Patch Cable Makes Connecting and Disconnecting Easier
Both RJ45 male connectors are designed at 90-degree angles: one upward, the other downward. This helps prevent excessive bending and reduce stress on the cable. The space-saving cable is easy to plug into patch panels, switches and other devices located in a confined area or behind a desk.
Color-Coded to Avoid Misidentification That Can Cause Costly Downtime
This Cat6 patch cable features a blue PVC jacket and molded blue ends. The color-coding allows easy, fast identification in a crowded rack or workstation and helps prevent the cable from becoming inadvertently disconnected.
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty (coverage details)
- Color-coded blue for fast, easy identification in a crowded rack or workstation
- Designed for home or office 10/100/1000Base-T Gigabit Ethernet networks
- Up-angle and down-angle RJ45 ends easy to plug into devices pressed against a wall
- Cat6 UTP patch cord delivers fast transmission speeds up to 1 Gbps in your LAN
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









