Active Cable Connects Thunderbolt 3 Devices, Including MacBooks and Chromebooks
This Thunderbolt 3 cable allows you to connect one Thunderbolt 3-enabled device to another, including MacBooks, Ultrabooks, Chromebooks, external hard drives and docking stations. It transmits full 4K x 2K (3840 x 2160 at 60 Hz) DisplayPort video when used with Thunderbolt 3-enabled monitors. The cable's two-meter length makes it easy to carry in your briefcase or laptop bag for quick video connections and file transfers on the go.
Charges Devices and Transfers Data 4 Times Faster Than USB 3.1 Gen 2
The MTB3-02M-5A-AB supports bidirectional Thunderbolt 3 data transfer speeds up to a sizzling 40 Gbps, which is four times as fast as USB 3.1 Gen 2, making it an ideal cable for downloading 4K video files and transmitting them to a 4K monitor or television with a Thunderbolt 3-enabled input. Transceivers in each connector regulate the transfer of data throughout the entire length of the active cable. The PD Charging 2.0 cable also provides power output up to 5 amps (100 watts), which is sufficient for fast-charging, syncing and powering most large-capacity devices.
Reversible Thunderbolt 3 Connectors Attach in Either Direction
Unlike traditional USB cables that connect in only one direction, the reversible Thunderbolt 3 male connectors plug into a Thunderbolt 3 or USB-C port in either direction for a fumble-free connection every time. Note: both ends must be connected to a Thunderbolt 3 port to achieve 40 Gbps transfer speeds.
- 3-year limited warranty
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Reversible Thunderbolt 3 plugs connect in either direction for immediate no-fuss use
- Provides 5A (100W) power output for charging and powering large-capacity mobile devices
- Supports Thunderbolt 3 speeds up to 40 Gbps-4x faster than USB 3.1 Gen 2
- Thunderbolt 3 cable is compatible with all USB-C and Thunderbolt 3 devices
- Connects 2 Thunderbolt 3 devices, including MacBooks and Chromebooks, for charging them or transmitting 4K video at 40 Gbps speeds.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 7.09" |
| Shipping Width | 4.33" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6.56 ft |
| Cable Type | Thunderbolt 3 |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |











