Tripp Lite's signal cables connect any high speed Serial ATA device to a Serial ATA controller. Serial ATA delivers two significant benefits: it support much higher data transfer rates (up to 6.0 Gbps...backward compatible to 1.5Gbps) and the narrow cable design helps improve internal air flow. Perfect for the desktop or server that has multiple drives. These cables feature 7-pin straight/7-pin straight latching connectors and offer easy, secure installation.
- Cable is shielded to protect against EMI/RFI
- Support data transfer rates of up to 6.0 Gbps
- Connect your high-speed Serial ATA device to a Serial ATA controller
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 0.13" |
| Shipping Width | 4" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | SATA |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Male |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 - Male |
| Jacket Color | Red |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.