The SPIKESTIK Surge Suppressor from Tripp Lite has 6 right-angle outlets and a 6-ft. cord. The unit has 540 joules of surge energy absorption to handle the strongest surges.
- 6 right-angle outlets
- 6-ft. (1.83 m) cord
- Surge energy absorption: 540 joules; 27,000 amps
- 15 amp circuit breaker
- EMI/RFI noise filtering
- Keyhole supports for wall mounting
- ,20,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada & Puerto Rico only)
- Automatic shutoff permanently cuts power to outlets if protection circuit is incapacitated, preventing equipment damage and indicating replacement is required
- Helps you ensure that your components perform at peak levels
- 6 x NEMA 5-15R receptacles for flexible connectivity and placement
- Give your devices maximum protection with 540 J energy rating
- Easily connect to a wall outlet with 6 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









