The SK6-6 Surge Suppressor from Tripp Lite has 8 outlets and an 8-ft. cord with a space-saving right-angle plug. The unit has 1080 joules of surge energy absorption to handle the strongest surges. Diagnostic LEDs alert the user to potential power problems. ,35,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada Only). No warranty cards required for coverage! The SK6-6 comes with child safety covers and color-coded cord identifiers.
- Protect your electronic devices, home entertainment system and your appliances from serious power surges
- 8 x NEMA 5-15R receptacles to protect your equipment from transient surges
- Offers 1080 J of protection that helps protect connected devices against electrical surges and spikes
- Easily connect to a wall outlet with 8 ft cord
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 54.5 kA |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













