The TR-6 Surge Suppressor from Tripp Lite has 6 outlets and a 6-ft. cord with a space-saving right-angle plug. The unit has 2420 joules of surge energy absorption to handle the strongest surges. Diagnostic LEDs alert the user to potential power problems. ,50,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada Only). No warranty cards required for coverage! The Super Surge Alert comes with child safety covers and color-coded cord identifiers.
- $50,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only)
- 6 outlets/6 ft. cord
- 2420 joule rating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15 |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 2420 J |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









