The TRAVELCUBE is designed for convenient portable and economical surge protection. Small and powerful, the TRAVELCUBE features 750 joules and carries ,10K of insurance as well as a lifetime product warranty. Throw it in a briefcase or purse and have quality surge protection wherever you need it - hotel room, dorm, client office - anywhere!
- $10,000 Ultimate Lifetime Insurance
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- 750 joule rating
- Diagnostic LED displays protection status
- Built-in tel/modem surge protection
- Direct plug-in design
- 1 AC outlet Portable wall-mount cube stores easily in any bag or briefcase
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 750 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.