One-Foot Extension Cord Connects Monitors, Printers, Servers and Other Equipment
This power extension cable is designed for small data center or office workstation applications that do not require a heavy-gauge connection. With a NEMA 5-15P plug on one end and a NEMA 5-15R receptable on the other, this UL listed (UL 817) cord can be used to power a printer or monitor, attach a rack server to a PDU or extend an existing connection up to one foot (0.3 meters). The one-foot length allows you a bit more flexibility in placing equipment with respect to the power outlet.
- Recommended for powering printers, monitors and other essential peripherals
- Ideal for home/office applications, small server rooms and data centers
- Adds 1 ft. to your existing connection to provide more flexibility in placing devices
- UL listed cable is ideal replacement for worn-out or missing extension cord
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 13 A |
| Voltage Rating | 125 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 1 ft |
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Second End Connector Detail | 3-Pin NEMA 5-15R Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Environmentally Friendly | Yes |









