Features | 20A C20-to-C19 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This heavy-duty extension cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. This cord can be used to connect a server, router, network switch or blade server enclosure to a UPS system or PDU. It can also replace or upgrade the standard power cord provided by the device's manufacturer. The two-foot (0.6-meter) length helps reduce cable clutter and minimize the risk of tripping.
Red Jacket Helps Avoid Misidentification That Can Cause Costly Downtime
The UL-listed cable has a red PVC jacket, which is easy to identify quickly in a crowded PDU or UPS system and helps prevent the cable from becoming accidentally disconnected.
- Recommended for powering servers, routers and other high-output network devices
- Red cable jacket allows quick identification of devices in a crowded rack enclosure
- 2 ft. length allows flexibility in placing devices, while avoiding cable clutter
- C20 to C19 cord replaces or upgrades standard power cord provided by manufacturer
- Thick 12 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 12 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |













