Features | 20A C20-to-C21 Power Cable for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
This heavy-duty cord features 12 AWG wire suitable for high power connections, making it a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable, including AI/machine-learning data centers. The 2.5-foot (0.76-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU or UPS in a crowded rack enclosure.
Recommended for High-Temperature Environments
The P035-2P5 can be used to connect a blade server, large router or network switch with a C22 inlet, usually found on high-powered, high-temperature (overall operating temperature maximum 105°C/221°F) equipment, to a PDU or UPS system. It's an ideal upgrade to a power cord with improved temperature threshold for data center applications in which temperature control and fire safety are high priorities.
- Recommended for powering switches, servers and other high-powered network devices
- 20A C21/C20 connectors support temperatures up to 221°F (105°C) frequent in rack enclosures
- Thick 12 AWG wire manages high power levels required for larger equipment
- 2.5 ft. length allows flexibility in mounting devices in a rack while avoiding cable clutter
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 2.50 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C21 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C21 Female |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Gauge | 12 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 221°F (105°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |









