C20-to-C19 Power Cables for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
These power extension cords feature 12 AWG wire suitable for high power connections, making them a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. The P036-E03-ABL-6 can be used to connect servers, routers, network switches or blade server enclosures to a UPS system or PDU. The three-foot (0.9-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure. Six PDU power cables are included, an ideal pack for large-scale equipment rollouts.
Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet
The P-Lock C20 connector forms a secure connection with a PDU with a P-Lock outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C39 outlets. The P-Lock connection helps reduce costly downtime caused by accidental cable disconnections in a crowded rack or PDU space. The P036-E03-ABL-6 lets you replace non-locking C19/C20 cables or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets.
Blue Jackets Help Avoid Misidentification That Can Cause Costly Downtime
The UL-listed cables have a blue PVC jacket with fully molded blue ends, which is easy to identify quickly in a crowded PDU or UPS system and helps prevent the cables from becoming accidentally disconnected.
- Recommended for powering servers, routers and other high-output network devices
- P-Lock C20 connector eliminates accidental cable disconnections in a crowded PDU
- Thick 12 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- Blue cable jacket allows quick identification of devices in a crowded rack enclosure
- 6 PDU power cables included, ideal for large-scale equipment rollouts
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 3 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| First End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Second End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Gauge | 12 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |













