C15-to-C14 Power Cables for Network Devices That Require a Heavy-Gauge Connection
These power extension cords feature 14 AWG wire suitable for high power connections, making them a reliable solution for large server applications that require a higher-rated, heavier-gauge cable. The P018-E06-ABL-6 is designed for higher-temperature devices, such as PoE (Power over Ethernet) switches with high-wattage power supplies, and similar network components. The six-foot (1.8-meter) length helps reduce cable clutter by providing a tailor-made fit between the device and the PDU in a crowded rack enclosure. Six PDU power cables are included, an ideal pack for large-scale equipment rollouts.
Forms a Special Locking Connection with a P-Lock Outlet
The P-Lock C14 connector forms a secure connection with a PDU with a P-Lock outlet, including Eaton G4 and newer PDUs with C13 and C39 outlets. The P-Lock connection helps reduce costly downtime caused by accidental cable disconnections in a crowded rack or PDU space. The P018-E06-ABL-6 lets you replace non-locking C14/C15 cables or upgrade an entire PDU application by pairing with an Eaton PDU or other PDU with P-Lock outlets.
Blue Jackets Help Avoid Misidentification That Can Cause Costly Downtime
The UL-listed cables have a blue PVC jacket with fully molded blue ends, which is easy to identify quickly in a crowded PDU or UPS system and helps prevent the cables from becoming accidentally disconnected.
- Recommended for powering computers, servers and other network devices
- P-Lock C14 connector eliminates accidental cable disconnections in a crowded PDU
- Thick 14 AWG wire gauge manages high power levels required for larger equipment
- Blue cable jacket allows quick identification of devices in a crowded rack enclosure
- 6 PDU power cables included, ideal for large-scale equipment rollouts
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 250 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C15 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C15 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 14 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |













