P-Lock C14-to-C13 Power Cable Connects Computers, Printers, Servers and Other Equipment
This IEC-320-C14 to IEC-320-C13 cable is designed for small data center, office workstation and other lower-amp applications. The C14 male to C13 female cord can be used to power a computer, server or monitor; attach a server or drive to a UPS system or PDU; or extend an existing connection up to 6-ft. (1.83 m).
P-Lock Connector Reduces Risk of Costly Downtime
Plug the P004-E06's P-Lock C14 connector into a compatible PDU, such as Eaton's line of PDUs with P-Lock C13 and C39 outlets, for a secure connection that reduces the risk of accidental disconnections in a crowded rack enclosure or cabinet. Locking tabs on either side of the connector click into place for a secure connection.
- Provides power to a computer, server or other device frequently connected to a PDU in a data center rack or cabinet
- P-Lock C14 connector forms a secure connection with a compatible PDU, including Eaton PDUs with C39 outlets
- Locking tabs prevents accidental disconnects which cause costly downtime in a crowded rack enclosure
- Compliant with UL and VDE standards for international application use
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| First End Connector Type | IEC 60320 C13 |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C13 Female |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin IEC 60320 C14 Male |
| Jacket Material | Service Junior Thermoplastic (SJT) |
| Gauge | 18 |
| Number of Conductors | 3 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 23°F (-5°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | 14°F (-10°C) |









