Tripp Lite P131-06N-MINI allows you to connect a device with Mini HDMI output, such as a Laptop, Tablet, or SmartPhone, to VGA display devices, such as Projectors. Supports resolutions up to 1920x1080 ( 1080p ). Small, compact design, no external power required...completely Plug-and-Play.
- 1080p max resolution
- Supports distances up to 100ft
- No external Power required
- Plug and Play
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6" |
| Cable Type | HDMI/VGA |
| Connector Type on First End | Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini HDMI Type C Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













