Mini DisplayPort to HDMI cable adapter lets you connect a computer with a Mini DisplayPort video output to an HDMI-enabled monitor or TV. Advanced design sends both video and audio signals for seamless operation. Male-to-Male construction eliminates the need for a separate adapter and cable. In-line passive adapter is designed for use with dual-mode (DP++) DisplayPort graphics cards. 6' cable supports 1080P video resolutions up to 1920 x 1080.
- Supports Audio
- Supports 1080P 1920x1080 resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Type | HDMI/Mini DisplayPort |
| Connector Type on First End | Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



