Tripp Lite's Mini DisplayPort to DisplayPort 4K @ 60 Hz Adapter allows a PC or Mac's Mini Displayport (or Thunderbolt) port to connect to a Displayport monitor. Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz, including 1080p.Note: This cable is uni-directional. Will only work from a computer Mini Displayport to a Displayport monitor.
- Color: White
- Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz, including 1080p
- Supports Displayport v1.2
- Connect your PC or Mac with Mini Displayport (or Thunderbolt) to a Displayport Monitor or TV
- 3ft Mini Displayport to Displayport Adapter Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.46 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | Mini DisplayPort Thunderbolt - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 3ft Mini Displayport to Displayport Cable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

