Tripp Lite's 25-ft, PVC, SVGA / VGA Compact monitor replacement cable, features a 40% reduced diameter cable, and smaller molded connectors. The mini-coax (RGB) and paired video wire construction delivers superior video signal quality, up to 2048x1536. Nickel plated connectors and gold plated copper contacts ensure excellent conductivity. Double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both high density DB15 male connectors are molded and have integral strain relief to ensure long life.
- More compact molded ends
- Supports up to 2048x1536 Resolution
- Slim, compact SVGA / VGA Male-Male Cable , 25-ft.
- 40% thinner cable than standard VGA Cables
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2048 x 1536 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 25 ft |
| Cable Type | Coaxial |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



