Tripp Lite's Isobar ISOBLOK2-0 Surge Suppressor is ideal for protecting audio/visual devices and printers. This premium direct plug-in surge suppressor features 2 outlets, diagnostic LED, and 1410 joules of energy absorption. An all-metal housing stands up to the toughest environments. ,10,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada Only). No warranty cards required for coverage.
- Safeguards your equipment from the sudden jolts of electricity
- 2 x NEMA 5-15R receptacles for flexible connectivity and placement
- Give your devices maximum protection with 1410 J energy rating
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Surge Current | 40 kA |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1410 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 0" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













