3 ft. Internal Mini-SAS SFF-8087 to SFF-8484 controller to backplane cable. 30AWG, 8-pair cable with sideband signaling. Tripp Lite Lifetime Warranty.
- Reduced mechanical size offers up to 4 times the port density of the current x4 solution
- All internal Mini-SAS assemblies are capable of supporting SAS/SATA generation I, II, and III bandwidths ( up to 6Gbps )
- Positive and passive latching ensures that the plug remains mated to receptacle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5.30" |
| Shipping Width | 3.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | SAS |
| Connector Type on First End | SFF-8087 Mini-SAS |
| Connector on First End Details | 1 x SFF-8087 Mini-SAS |
| Connector Type on Second End | SFF-8484 SAS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









