Our SPS610HGRA surge suppressor provides 6 hospital-grade outlets and protection from damaging surges and spikes with the added benefit of a convenient right-angle hospital-grade plug. The new design provides another option for convenient outlets outside the patient care area, including those tight spaces.
- All metal housing
- 6 hospital-grade outlets
- 1050 joule rating
- 10-ft. cord with molded right-angle hospital-grade plug
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Surge Energy Rating | 1050 J |
| Audio | |
|---|---|
| Power Handling | 1800 VA |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















