Extender kit features a transmitter unit and a receiver unit to extend your HDMI audio and video when the source is located farther than conventional cables allow. Plug-and-play technology makes installation quick and simple - with no software or drivers to install. You can extend a 3840 x 2160 (4K x 2K) Ultra High Definition (UHD) signal at 24/30Hz up to 328' with a single Cat6a cable, up to 230' with a 24 AWG solid-wire Cat6 cable, and up to 150' with a 26 AWG solid-wire Cat5e cable (N001- and N002-Series). For extending computer video resolutions of 1920 x 1200 at 60 Hz or high-definition video resolutions of 1080p at 60 Hz up to 328', use a single 24 AWG solid-wire Cat5e/6 cable. You can also control RS-232 serial devices, such as touch-screen displays or scanners, at baud rates up to 115 Kbps. Kit supports 7.1-channel surround sound, DTS-HD and Dolby TrueHD audio, as well as 3D video and HDCP.
- Plug and play-no software or drivers to install
- Works with all operating systems and HDMI video sources
- Controls RS-232 serial devices at baud rates up to 115 Kbps
- Supports 7.1-channel surround sound, DTS-HD and Dolby TrueHD
- Extends a 3840 x 2160 (4K x 2K) signal up to 328 ft. (100 m)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Receiver Width | 6.20" |
| Receiver Height | 2" |
| Receiver Depth | 11.30" |
| Transmitter Depth | 11.30" |
| Transmitter Height | 2" |
| Transmitter Width | 6.20" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 328 ft |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |





