Tripp Lite's VESA-compliant DWF60100XX Fixed Flat-ScreenWall Mount's low-profile design keeps the unit out of sight for a sleek,professional appearance. Its durable, all-metal construction withscratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60-to 100-inch flat-screen displays. It comes with all the necessary mountinghardware. To help you install it perfectly, the DWF60100XX features a built-inbubble level to enable accurate display leveling.
- 5-year warranty
- Supports up to 350 lb.
- Hangs out of sight for a sleek, professional appearance
- Open frame for easy wall access
- Fits most flat-panel displays from 60 to 100 in.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Minimum Screen Size Supported | 60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 600 |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.