UPS Battery Cartridge for High-Temperature Applications
The RBC12V100ET external battery pack provides extended battery runtime when paired with expandable 24V or 48V Extreme Temperature Network Class UPS systems (sold separately). Each battery pack includes all necessary M6 terminal hardware to secure the battery cable (not included; see the user guide for details). The Extreme Temp UPS comes with an Anderson PA75 DC Connection kit for safe and straightforward installation. The battery temperature sensor cable protects the battery system from overcharging in high-temperature environments.
The RBC12V100ET external battery pack provides extended battery runtime when paired with expandable 24V or 48V Extreme Temperature Network Class UPS systems (sold separately). Each battery pack includes all necessary M6 terminal hardware to secure the battery cable (not included; see the user guide for details). The Extreme Temp UPS comes with an Anderson PA75 DC Connection kit for safe and straightforward installation. The battery temperature sensor cable protects the battery system from overcharging in high-temperature environments.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The RBC12V100ET is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
- Battery module for the 120V Extreme Temperature Network Class UPS
- Recommended for operating temperatures -40°C to 80°C
- Ensures predictable runtimes are attained in harsh environment applications
- Rugged leakproof construction requires no regular maintenance
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 18-month limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Battery Capacity | 100000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Characteristics | Leak Proof |
| Output Voltage | 12 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













