Tripp Lite's 1 ft. DVI Monitor "Y" Splitter cable provides an inexpensive alternative for splitting the video signal from your PC's DVI port to two DVI enabled monitors. Tripp Lite Lifetime Warranty.
- Supports video resolutions up to 1920 x 1080
- DVI-D male splits to two (2) DVI-D females
- Splits the digital (DVI) signal providing simultaneous display of the same image on two DVI monitors
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Ways | 2-way |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 1 ft |
| Cable Type | DVI |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Female |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





