Tripp Lite's 15-ft. DVI-I Dual Link Digital/Analog monitor cable delivers the high performance, high bandwidth needed for today's digital video displays. In addition, DVI-I transmits both digital and analog video signals, allowing this cable to be converted for use with a VGA monitor using a Tripp Lite P126-000 adapter. Gold plated contacts ensure excellent conductivity, while double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Supports DVI Dual Link video resolutions up to 2560 x 1600, and high speed data transmission rates up to 9.9Gbps. Both DVI-I connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability. PC and Mac compatible. Meets DVI DDWG standards
- Meets DVI DDWG standards
- Supports high speed data transmission rates up to 9.9Gbps
- Supports DVI Dual Link video resolutions up to 2560 x 1600
- Compatible with Flat Panel Displays, Digital CRT Displays and Projectors
- Gold plated contacts ensure excellent conductivity
- Superior molded cables with foil/braid shielding for maximum EMI/RFI protection
- DVI-I transmits both digital and analog video signals. Can be converted for use with a VGA monitor using a Tripp Lite P126-000 adapter
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 15 ft |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Shielding | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |