Tripp Lite's 6 foot DVI Dual Link TMDS Extension cable delivers the high performance, high bandwidth needed for today's digital video displays. Gold plated contacts ensure excellent conductivity, while double shielding (foil and braid) provides maximum EMI/RFI protection. Both DVI connectors are molded and have integral strain relief for long life reliability. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- High Speed Digital Transmission to 9.9Gbps
- Provides bandwidth for resolutions up to 2560 x 1600 @ 60Hz
- Compatible with Flat Panel Displays, Digital CRT Displays and Projectors
- Superior molded cables with foil/braid shielding for maximum EMI/RFI protection
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 6 ft |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Female |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.