This plenum-rated singlemode duplex fiber optic LC/ST Ethernet cable is manufactured from 9/125 zipcord fiber. The cable has LC connectors on one end, ST connectors on the other, and is FDDI and OFNR rated. Duplex singlemode fiber is most commonly used in LAN applications. Plenum cable is used in plenum return air chambers where local fir codes dictate the use of plenum-rated cable.
- Manufactured from 9/125 duplex (zipcord) fiber
- PLENUM Rated jacket
- Length: 5M (16.4-ft.) Connectors: 2 LC and 2 ST connectors on each end
- Insertion loss testing performed on every connector (0.2db typical) and provided with cable
- Beveled edge on ends of glass makes insertion of plug a breeze
- Fiber made from glass (not a polymer)
- Fiber optic distributed data interface (FDDI) rated
- OFNR (riser rated)
- Provides a simple and efficient way to connect multiple devices within your business network, ensuring smooth communication and reliable data transfer
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 16 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Connector Type on First End | LC Network |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network |
| Connector Type on Second End | ST Network |
| Jacket Type | Plenum |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

