Tripp Lite's 30-meter ( 100ft ), singlemode duplex fiber optic SC/SC patch cable is manufactured from 9/125 zipcord fiber. The cable has SC connectors on each end, a PVC jacket, and is FDDI and OFNR rated. Duplex singlemode fiber is most commonly used in LAN applications. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.16 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 98.40 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | SC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x SC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

