Tripp Lite's 3-meter, single mode duplex fiber optic LC to SC/APC patch cable is manufactured from 9/125 zipcord fiber. The cable has SC Angle Physical Polish connectors on one end, LC connectors on the other, a PVC jacket, and is FDDI and OFNR rated. Duplex single mode fiber is most commonly used in LAN applications. The Angled connector face prevents light entering the fiber to bounce back into the laser, destabilizing it. Check your fiber transceivers user manual to see if an APC cable is warranted. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Twice the bandwidth throughput of multimode cable
- Attenuation loss meets or exceeds the latest industry standards
- LC to SC/APC (Angle Physical Contact), 3 Meter Fiber Patch cable
- Premium PVC 9/125 micron singlemode patch cables
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 9/125 µm |
| Cable Length | 10 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Fiber Optic Mode | Single-mode |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | SC Network - Male |

