Tripp Lite's 15-meter ( 50ft ) multimode duplex fiber optic LC/ST patch cable is manufactured from 50/125 zipcord fiber. The cable has LC connectors on one end, and ST connectors on the other. It has a PVC jacket and is FDDI and OFNR rated. Duplex multimode fiber is most commonly used in fiber and Fibre Channel applications. It is backward compatible with 62.5 micron fiber and built-in headroom for future applications. The cable provides higher bandwidth optimized for Gigabit and 10Gbps networks. Tripp Lite warrants this product to be free from defects in materials and workmanship for life.
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features fiber optic cable type to deliver high-bandwidth data transmission with minimal signal loss, ensuring optimal performance in network setups
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.98 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Fiber Optic Cable Core/Claddi | 50/125 µm |
| Cable Length | 49.20 ft |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector Type on Second End | ST - Male |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |

