Tripp Lite's P581-010, Displayport Male to DVI-D Male 10ft Cable, allows you to connect a computer with a DisplayPort connection, to a HDTV or Computer Monitor with a DVI connection. Digital Video signals are passed through, with full 1080p video resolution supported. Fully molded ends ensure long life enjoyment.
The P581-010 is a Passive adapter, and requires the host computers displayport to be DP++ ( Displayport ++ ), which allows HDMI and DVI signals to be passed through; check your computers documentation for compatibility.
- 1080p Resolution
- Molded ends
- Displayport Male to DVI-D Male, 10ft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 19.70" |
| Shipping Width | 19.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.69 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









