DisplayPort is a digital display interface standard put forth by the Video Electronics Standards Association (VESA). It defines a digital audio/video interconnect intended to be used between computer and display monitors, or computers and home theater systems. Similar to HDMI, in that it supports both Digital Video/Audio signals, DisplayPort is geared more toward the computer market, where HDMI dominates the Home Theater market. Tripp Lite's DisplayPort cables support a maximum bandwidth of 10.8Gbps, as well as DPCP ( DisplayPort Content Protection), and HDCP.
- Small footprint compared to VGA or DVI
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty
- Supports Ultra High Definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160 @ 30Hz, including 1080p
- Supports Displayport v1.1
- Digital Video and Audio in one cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 30 ft |
| Cable Type | DisplayPort |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

