Powers Your Tripp Lite N785-CH12 12-Port Media Converter Chassis
This 75-watt DC power supply works with the Tripp Lite N785-CH12 media converter chassis to provide primary or redundant power. The N785-CH12 comes wiwith a pre-installed AC power supply, but you can swap it out for the N785-CH75W-DC if you prefer DC power. This DC power supply can be used with any DC power source up to 48V 3A. A second DC power supply is also recommended to provide redundant power that helps prevent unwanted and expensive downtime.
- Supplies DC power to a media converter installation using Tripp Lite's N785-CH12
- Multiple power supplies provide primary and redundant power to prevent downtime
- 3-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 6.50 A |
| Output Voltage Detail | 12 V @ 6.5 A |
| Output Power | 75 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Box |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











