- Meets category 6 cabling standards.
- Premium cabling for category 6, category 5e and category 5 applications
- Length: 30-ft. (9.14 m)/Color: Black/Connectors: RJ45 male
- Drastically reduce impedance & structural return loss compared to standard 100MHz wire.
- High-quality copper wire and a staggered-pin plug design to keep near-end crosstalk levels to a minimum
- Feature molded connectors with integral strain relief
- Snagless design protects the locking tabs on the RJ45 connectors from being damaged or snapped off during installation
- PVC 4-pair solid UTP
- Deliver stable performance up to 550MHz/1 Gbps communication
- Meets most current industry standards including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (category 6 draft 11)
- Available in other colors and lengths
- This product is covered by a Lifetime Limited Warranty (coverage details)
- All cables feature boots with integral strain-relief and RJ45 (Male) connectors
- PVC 4-pair solid UTP
- IEEE 802.3ab
- Designed to meet Category 6 specifications; reduces cross-talk and return loss
- Premium cabling for Category 6, Category 5e and Category 5 applications-rated for 550 MHz/1 Gbps communications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 8" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Boot Type | Snagless |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Conductor | Copper |
| Cable Length | 30 ft |
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Jacket Type | CM |
| Shielding | No |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Number of Pairs | 4 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

