The N002-012-BL Cat5e 350 MHz Molded UTP Patch Cable (M/M) is recommended for connecting high-speed network components, such as computers, servers, printers, copiers, routers, Blu-ray players and switches, in high-density data centers. Designed for fast transmission and excellent signal quality, this 12-foot blue cable ensures peak performance throughout your Cat5/5e network.
Manufactured from 26 AWG copper wire that cuts down on interference, the four-pair stranded UTP N002-012-BL delivers speeds up to 350 MHz/1 Gbps. Near-end crosstalk levels are kept to a minimum. Integral strain relief on each end gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking. Molded RJ45 connectors and gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimum data loss
Wrapped in a durable PVC jacket that resists corrosion, the N002-012-BL is designed for 1000Base-T (1 Gbps Ethernet), 10/100Base-T (Ethernet), 100 Mbps TPDDI, 155 Mbps ATM, ISDN, voice and Token Ring Type 3 applications. It meets most current industry standards, including IEEE 802.3ab, IEEE 802.5, ANSI/EIA/TIA 568, ISO/IEC 11801 and ETL (Cat5e draft 11).
Features
An Ideal Solution for High-Speed Cat5/5e Networking
Premium Construction Ensures Excellent Performance
- Offers a reliable network connectivity
- Features Category 5e cable type for your convenience and desired usability
- Flexible enough to offer a variety of options to suit a specific need
- Computer device supported for better reliance and optimal performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 12 ft |
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

