Provides extended runtime for compatible UPS systems in education, healthcare, military, government and other network applications requiring TAA compliance.
Features | Backup Battery Module Gives Your Compatible UPS System Extended Runtime
The valve-regulated lead-acid (VRLA) BP72RT2UTAA offers extended battery runtime when used in conjunction with SU2200RTXLCD2UTAA or SU3000RTXLCD2UTAA SmartOnline UPS systems. It can also be daisy-chained for a maximum of four matching battery packs to deliver even longer extended-run operation. Heavy-gauge cabling with high-current DC connectors is included for safe, simple installation.
Versatile Installation Options
You can mount the BP72RT2UTAA in 2U of space in an EIA-standard 19-inch rack using the included 4- post rail kit or an optional 2-post rail kit (RK2PC, sold separately). You can also adapt it for tower installation using the UPS system's support stands.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The BP72RT2UTAA is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
- Connects to select SmartOnline® UPS systems to add critical runtime
- Includes heavy-gauge battery cabling with high-current 72V DC connectors
- Daisy-chain connector supports additional battery packs for even longer runtime
- Supports 2U rack mounting or upright tower installation with UPS system's accessories
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 2-year limited warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Characteristics | Valve-regulated/User Replaceable |
| Output Voltage | 72 V DC |
| General Features | |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 219.2°F (104°C) |
| Minimum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| TAA Compliant | Yes |











