All Eaton power cables are tested and certified for use with Eaton products, such as ePDUs, rack power modules (RPMs) and UPSs-proven to deliver the reliability and service life needed for the most rigorous data center applications.
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- NEMA L6-15P first end connector type offers dependable connectivity for maximum usability
- IEC 60320 C19 second end connector type for maximum usability with added reliability
- Delivers 208 V AC to ensurethat adevice is always ready to use
- Helps you keep your device charged, up and running
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| First End Connector Type | NEMA L6-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA L6-15P |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.