All Eaton power cables are tested and certified for use with Eaton products, such as ePDUs, rack power modules (RPMs) and UPSs-proven to deliver the reliability and service life needed for the most rigorous data center applications.
- Powers your devices with ease by connecting to available power outlets
- CEE 7/7 first end connector type for reliable data transfer and enhanced connectivity and optimal performance
- IEC 60320 C19 second end connector type for a secure, worry-free operation
- With 230 V AC cord, never run out of power and keep your device operational at all times
- Relaxes you by letting you replace your misplaced and overused power cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Current Rating | 16 A |
| Voltage Rating | 230 V AC |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 50 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 8 ft |
| First End Connector Type | CEE 7/7 |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

