With a scalable, modular and redundant design, the Powerware 9170+ PW3S3K Tower UPS provides advanced backup power and power quality management and offers the highest level of power protection and power quality of any Tower UPS power supply.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 276 V AC |
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x Communications Slot |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

