PowerSure 800 T800R-02100 was designed using a special high K-Factor transformer capable of handling harmonics without overheating. It virtually eliminates any transient harmonics being reflected back onto the power lines, thus preventing damage to building wiring. Some important features are:
- Reliable
- Low cost installation
- Quiet operation
- Isolation and regulation
- Short circuit proof
- Power factor correction
- Removal of harmonics
- Immune to distortion
- Ride-through capability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Receptacles Detail | 4 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (Watt) | 1500 W |
| Load Capacity (VA) | 2100 W |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Harmonics |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

