Eaton Metered Input ePDUs
Eaton Metered Input ePDUs provide remote monitoring of the current draw of individual sections via network communication. This capability, combined with state-of-the-art software allows you to aggregate the information from many ePDUs in one location. A local display is also available for phase balancing and for easy start-up and provisioning of servers. New ePDU G3 Metered Input models feature best-in-class technologies, including ±1% billing grade accuracy, an advanced LCD pixel display, a hot-swap meter and the ability to daisy chain four ePDUs to share the same network connection and IP address.
Eaton Metered Input ePDUs provide remote monitoring of the current draw of individual sections via network communication. This capability, combined with state-of-the-art software allows you to aggregate the information from many ePDUs in one location. A local display is also available for phase balancing and for easy start-up and provisioning of servers. New ePDU G3 Metered Input models feature best-in-class technologies, including ±1% billing grade accuracy, an advanced LCD pixel display, a hot-swap meter and the ability to daisy chain four ePDUs to share the same network connection and IP address.
- UL Listed (UL489) branch circuit breakers meet UL60950-1 Edition requirements
- Reading available via Ethernet connection over a network
- Clearly labeled circuits simplify load balancing
- Easy read digital ammeter reduces local monitoring time
- High density units support up to 25 1U/2U servers or three blade server chassis
- New ePDU G3 models feature ±1% billing grade accuracy, an advanced LCD pixel display, a hot-swap meter and the ability to daisy chain four ePDUs to share the same network connection and IP address
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5760 W |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L14-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L14-30P |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 38U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.