Eaton Managed ePDUs allow you to monitor and control critical factors such as voltage, current and power factor. This level of information allows you to make the right decision when it comes to energy consumption in your data center. Integrated with Eaton's management software, you can control these units from any computer on the network server.
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- IEC 60320 C20 plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Eaton Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3840 W |
| PDU Type | Switched |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

